Jak wybrać usługi księgowe na potrzeby swej firmy?

By | 21 września 2016

 

W biznesie nie ma znaczenia czy ktoś ma niewielką, średniej wielkości czy ogromną firmę – w każdym przypadku wymagane jest organizowanie spraw związanych z księgowością, które są potrzebne dla działalności każdego typu działalności. Na jakiego typu księgowość najlepiej jest się zdecydować w swojej firmie?

 

Usługi rachunkowo-księgowe – kompleksowe czy w formie podstawowej?

Z prowadzeniem firmy musi naturalnie wiązać się niesamowicie ważne doradztwo księgowe. Mając do dyspozycji kompleksowe wsparcie z zakresu prowadzenia firmy, właściciel działalności może czuć się pewnie na trudnym obecnie rynku. Doradztwo księgowe to rzecz jasna różnorodne usługi. Decydując się na doradztwo księgowe trzeba sobie w pierwszej kolejności zadać pytanie, czy ma to być księgowość całościowa, czy też tylko i wyłącznie częściowa. Pełna księgowość polecana jest wszystkim tym osobom, które w firmie mają mnóstwo spraw księgowych do zorganizowania, a także tym, którzy kompletnie nie znają się na tego rodzaju rzeczach. Księgowość zawężona może obejmować najistotniejsze główne usługi, takie jak przykładowo prowadzenie ewidencji dochodów, sporządzanie rozliczenia rocznego albo reprezentowanie przedsiębiorstwa przed fiskusem. W przypadku kompleksowej księgowości do dodatkowych usług może kwalifikować się na przykład doradztwo w sprawach optymalizacji podatkowej czy robienie sprawozdań o charakterze statystycznym.

Praca kadrowo-płacowa

Przyjęta do firmy księgowa bądź księgowy mogą odpowiadać za ogół spraw powiązanych z wynagrodzeniami i kadrami. Czynności te zwykle są przekazywane pracownikom znającym się na rzeczy, dlatego że różnorodne czynności powiązane z obsługą tej dziedziny księgowości mogą być mocno skomplikowane. Warto wspomnieć ponadto, że wymagają sumienności, w efekcie zadań tych nie może wykonywać byle kto. Do usług tego typu kwalifikuje się przykładowo robienie list płac, tworzenie corocznych obowiązkowych zestawień albo wyliczanie urlopów.

Usługi w charakterze dodatkowym

Usługi dodatkowe kupowane są przez różnego typu przedsiębiorstwa i nie ma znaczenia, czy są one prowadzone w miejscowości jak Suwałki, czy też w stolicy Polski. Wybierane są one przez właścicieli, dla których rozwój działalności i porządek w „papierach” są niezwykle ważne. Do usług takich wlicza się na przykład pomoc w nadzorowaniu rachunkowości oraz funkcjonowaniu firmy czy też pomoc w wybraniu stosownej dla danej działalności formy opodatkowania. Oprócz tego na inne usługi składać mogą się usługi wiążące się stricte z optymalizacją skarbową, czyli dla przykładu prowadzenie ksiąg podatkowych i ewidencji bądź reprezentowanie przed urzędem skarbowym.

 

Biuro rachunkowe TaxPit Suwałki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *