Sklepy internetowe a reklamowane obuwie

By | 16 marca 2016

Zakupy internetowe w e-sklepach są coraz bardziej popularne i zyskują coraz większą rzeszę odbiorców. Za taki stan rzeczy odpowiada w głównej mierze szybkie tempo życia oraz naturalnie wygoda. Zakupy w sklepie www pozwalają ponadto nabyć określone rzeczy o wiele taniej, dlatego że sklepy internetowe oferują niesamowicie atrakcyjne ceny na swój asortyment. Jeśli chodzi o obuwie to jest ono bardzo często nabywane przez kupujących. Buty zbyt duże lub za małe mogą zostać nieprzyjęte, jeśli jednakże chodzi o mankamenty obuwia – jest to motyw do ich zareklamowania.

Zakupy niezgodne z umową

Niekiedy zdarza się tak, iż zakupione obuwie jest towarem niezgodnym z umową. Co w rzeczywistości niemniej jednak to znaczy? Chodzi rzecz jasna o wady butów, które albo widać od razu, czyli na pierwszy rzut oka, albo też są to mankamenty których nie sposób od razu zauważyć. W każdym z tych przykładów koniecznością staje się reklamacja butów, którą sklep musi naturalnie zaakceptować. Reklamacja obuwia w internetowym sklepie nie różni się niczym od reklamacji w sklepie stacjonarnym. Wszystkie metody reklamacyjne są wobec tego takie same. Koniecznością jest wobec tego najpierw poinformowanie o reklamacji, a potem przekazanie butów – w przypadku sklepu www będzie to rzecz jasna odesłanie butów do sklepu. Jeśli chodzi o koszt zwrotu to zależeć będzie od konkretnego sklepu. Czasami koszty te pokrywane są przez e-sklep, czasem musi je na własną rękę pokryć klient.

Nieuczciwy sprzedawca – co robić?

Zawsze niestety istnieje opcja skorzystania z usług nierzetelnego sklepu internetowego, gdzie reklamacja nie będzie uznana. Co robić w takim wypadku? Jeżeli tak się stanie niezbędna będzie profesjonalna pomoc przy reklamacji obuwia. Potrzebny będzie w takim przypadku rzeczoznawca obuwia, który sporządzi specjalistyczną ekspertyzę, na bazie której będzie wykonalne dochodzenie swoich praw. Takie postępowanie pomoże danej osobie odzyskać gotówkę, ale nie jest to jedyne rozwiązanie. Może nim być również naprawa obuwia, wymiana, bądź też po prostu obniżenie ceny. Jeżeli sprzedający nie chce przyjąć reklamacji, która została złożona we właściwym czasie nie należy w takim przypadku się załamywać, wręcz przeciwnie należy zgłosić się po odpowiednią pomoc. Warto walczyć o swoje prawa przede wszystkim wtedy, jeżeli buty kosztowału sporo, choć nie tylko. Reklamować można bowiem wszystkie buty, nawet te bardzo tanie. Choć w przypadku mniej kosztownych zakupów wielu kupujących po prostu nie chce walczyć ze sprzedawcą, gdyż szkoda im wówczas drogocennego czasu. Zawsze oczywiście warto wziąć pod uwagę reklamację niezgodnych z umową butów.

Rzeczoznawca obuwia – Jacek Okułowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *